Bahar Aylarında Nasıl Beslenilmelidir?

İlkbahar yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Bu kimileri için fazla kiloların yavaş yavaş gizlenemeyeceğini işaret etse de özellikle yemeyi sevenler için bir pikniğin yada mangal keyfinin başlangıcı olabilir. Bahçelere yada balkonlara kurulan rengarenk masalara elbet kimse hayır diyemeyecektir fakat bu durumu bazı taktiklerle kendi lehinize çevirebilirsiniz.Yemek yemek elbette güzel bir şey olabilir ama verilmek istenilen kilolarda bir o kadar can sıkıcı ve zor olacaktır. O nedenle bunun bilincinde olunmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Örneğin: Özellikle kilo problemi çekenler ve kilosunu korumak isteyenler masalarında bahar aylarıyla beraber bol yeşilliklere ve kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerine bolca yer vermeleri gerekir. Bu gerek tokluk hissi vererek kilo alımını en aza indirger gerekse dengeli beslenmeye yardım eder. Bahar aylarında beslenme için gerekli olan marul, ıspanak, brokoli, havuç ve salatalık gibi mevsim sebzelerinin sık sık tüketilmesi gerekir. Bunun yanında temiz hava almak kilo verilmesinde büyük bir işleve sahiptir.

Bahar Besinlerinde Seçim Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi örneğin masanızda çeşitliliğe fazlaca yer vermek istiyorsanız bunu yeşilliklerden başlayarak sebze ve meyvelerle çeşitlendirebilirsiniz.

Özellikle bahar aylarının sebzesi salatalık, domates, kabak ve patlıcan gibi gıdalar sağlıklı beslenmeniz için gereken mevsim sebzeleridir. Bu sebzeler dışında muz, kivi ve çilek gibi meyveleri de sık tüketmenizde fayda var. Ara öğünlerde ve özellikle sabah aç karnına badem, kuru üzüm, ceviz ve fındık gibi gıdaları da tüketerek güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.