Araba Borç Sorgulama

Araç sahibi olan insanlar, araba borç sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilmektedir. Borç sorgulama ve ödeme işlemleri, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sayfasından gerçekleştirebiliyor. Borç sorgulamak isteyen kişiler, “intvd.gib.gov.tr” adresine girerek, “Motorlu Taşıtlar” sekmesini seçip yapabilmektedir. Sayfaya giren kişiler, sorgulama ekranına, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası veya Vergi Numarası bilgilerini girerek borç bilgilerine ulaşabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde hem vergiler hem de trafik cezaları için ayrı ayrı sorgu bölümleri bulunmaktadır. İnternet sitesinin yaptığı yönlendirmelere uyarak aracınıza ait olan vergi borcu ve trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi başkanlığı borç sorgulama hizmetini telefon hatları üzerinden kısa mesaj aracılığı ile de vermektedir. Telefon kullanarak borç sorgulamak isteyen kişilerin yapmaları gereken adımlar şunlardır;

  • Cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açarak, TPC PLAKANO TESCİLTARİHİ TCKNO yazarak 1189 numarasına göndermelisiniz.
  • Gönderdiğiniz bu mesaja cevap olarak, toplam borcunuzun kaç TL olduğu gelecektir. Ayrıntı için aynı numaraya AYRINTI yazarak göndermenizi isteyeceklerdir.
  • Ayrıntı almak isteyenler 1189 numarasına TPC AYRINTI yazarak borçları ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilir.

Araba Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası olan kişiler, trafik cezalarını nasıl ödeyeceği konusunda araştırmalar yapmaktadır. Trafik cezaları çeşitli bankaların şubelerinden ödenebildiği gibi ilgili internet sitelerinden de ödenebilmektedir. Trafik cezası olup internet üzerinden ödemek isteyen kişilere hizmet veren internet siteleri şunlardır;

  • E – Devlet Trafik Cezası Ödeme
  • Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Cezası Ödeme
  • Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Ödeme
  • PTT Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödemek isteyen kişiler, bu internet sayfalarına girip gerekli olan bilgileri doldurarak trafik cezalarını sorgulayıp ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. İnternet siteleri 7 gün ve 24 saat anlayışıyla hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şifre ile trafik cezaları ödenebilmektedir.  E devlet üzerinden kısa sürede Araba borç sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Güncel trafik cezaları miktarları cezanın türüne göre 108 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Trafik cezasını bankaların şube ve internet siteleri üzerinden ödemek isteyen kişilerin başvurabileceği bankalar vardır. Trafik cezası işlemleri konusunda, garanti bankası, ziraat bankası, Akbank, iş bankası ve yapı kredi bankası hizmet vermektedir. Trafik cezalarını erken ödeyen kişiler %25 indirim fırsatından yararlanabilmektedir. Nakit ve kredi kartı ödeme seçenekleri de bulunmaktadır. Trafik cezasını son ödeme tarihinde ödemeyen kişiler için ise %5 miktarında gecikme faizi uygulanır.

Araç muayene işlemleri için bazı borç bedellerinin ödenmesi gerekmektedir. Araçları üzerinde çeşitli borçlar bulunan insanlar muayene işlemleri için randevu alamaz ve işlemlerini gerçekleştiremez. Zorunlu trafik sigorta borcu, trafik cezası borcu, motorlu taşıtlar vergisi, köprü ve otoyol geçiş ücreti gibi borçları olan kişilerin araç muayenelerini gerçekleştirmek için borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Belirtilen kurumlardan ve internet sitelerinden trafik cezalarını sorgulamak isteyen kişilerin ulaşabileceği bazı bilgiler vardır. TC kimlik No, araç plakası, cezanın yazıldığı il ve ilçe, tarih, saat ve ceza tutarı gibi ceza bilgilerine ulaşılabilir. Bu tür detaylara ulaşmak isteyen kişiler ilgili sayfada bulunan detay butonuna tıklaması gerekmektedir.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Kişilerin araçlarına yazılan trafik cezalarını itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Devletin trafik cezalarıyla ilgili kurallara göre, trafik cezaları kesildikten 15 iş günü içinde araç sahiplerinin ilgili yerlere itiraz etmesi gerekmektedir. Araba borç sorgulama işlemini yapıp aracı üzerinde trafik borcu olduğu gören kişi Trafik Mahkemelerine itiraz başvurusu yapabilmektedir. Trafik Mahkemesi bulunmayan bölgelerde ise Sulh Ceza Mahkemeleri trafik cezaları itirazlarını kabul etmektedir. Trafik cezalarına itiraz etmek için dava dilekçesi, ceza tutanağı fotokopisi, ceza tebligat fotokopisi, ruhsat ve kimlik fotokopisi gibi evraklar gereklidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.