Anksiyete Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete (kaygı) bozukluğu; günümüzün hatta çağımızın hastalığı sağlık sorunudur. Stres ve kaygı yaratan durumlarda verilen duygusal bir tepkidir. Günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyen kaygı bozukluğu olarak bilinir. Hissedilen kaygı durumu daha yoğun ve uzun süreli hale gelmesi durumudur. Günlük hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye başladığında bu durum sizin fiziksel açıdan da etkilenmenize sebep olacaktır.

Anksiyete bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber; travmatik olaylar, deneyimler, sağlık sorunları ve kalıtımsal faktörlerin tetiklediği görülmektedir. Örneğin, bir sunum yapma kaygısı yüzünden bir dersi bırakırsanız, o zaman kaygı günlük hayatınızı etkiliyor demektir. Bir anksiyete(kaygı) bozukluğu tanısı bazen böyle durumlar ile doğrulanmış olur. Kaygı, neden ne olursa olsun kaygı gibi hissettirir. O yüzden hangi anksiyete (kaygı) bozukluğu tanısı konulacağını belirleyen kaygının tetikleyicisi ya da tehdidin konusudur.

Anksiyete bozukluğunda endişe süreğendir. Bu aşırı endişenin altı aydan daha uzun zamandır mevcut olduğunu ve kişinin hayatındaki bir stres etkeninden kaynaklanmadığı anlamına gelmektedir.

Anksiyetenin Vücudumuzdaki Belirtileri

 • Kendini gergin, huzursuz ve panik halinde hissetme
 • Nefes darlığı, ağız kuruluğu
 • Kalp atışlarında yaşanan artış
 • Aşırı terleme
 • Odaklanmada zorluk yaşama
 • Uyku problemleri
 • Mide bulantısı(midede kelebekler uçuşuyor hissi)
 • İshal
 • Titremeler ya da sarsılmalar
 • Baş dönmesi ve sersemlik
 • Kolay yorulmak
 • Sinirlilik
 • Kas gerilimi

En yaygın görülen semptomlarıdır. Kaygı, bedenin tehdit ve tehlikelere karşı tepki vermesi için tasarlanmış daha büyük bir sistemin parçasıdır. Bu bedensel belirtiler süreğen bir şekilde yaşanır yani, son altı ayda var oldukları günlerin sayısı, var olmadıkları günlere göre daha fazladır. Son olarak Anksiyete ( kaygı) bozukluğu ölçütlerini karşılaması için, endişe ve kaygı belirtilerinin kişide belirgin sıkıntı ve günlük yaşamında bozulma yaratması gerekir.

Anksiyete Tanı Yöntemleri;

Belirtilerin varlığından eminseniz, doktorunuz fiziksel muayenenizi yapıp sizi bir uzmana yönlendirecektir. Psikiyatrist ya da Psikoloğunuz anksiyete bozukluğunuz olup olmadığını anlamak için size çeşitli sorular sorabilir ve testler uygulayabilir. Belirtilerden ve yaşadığınız sorunlardan doktorunuza açık olarak bahsetmeniz gerekmektedir.

Endişe ve kaygınızın günlük yaşantınızdan keyif almanızı engelleyecek düzeyde olması halinde bu durumu doktorunuza bildirmeniz teşhis için oldukça mühimdir.

Anksiyete Tedavi Yöntemleri

Anksiyete bozukluğunun belirtilerini azaltmak için kullanılan en yaygın tedavi, Psikoterapi ve ilaçlardır. Psiko terapi; kaygı semptomlarını azaltmak için terapi ile süreci geçirmeyi içerir. Belirtilerden kurtulup kişisel gelişiminizden tat almanızı ve kaygı bozukluğunuz ile başarılı bir şekilde başa çıkmanızı sağlar. Sorun yaratan durumların tedavisine düşük yoğunluklu bir yaklaşım ile başlanır.

Endişeler gelecek hakkındaki düşüncelerinizdir. Psikoterapiye yabancıysanız, ne olduğu, neler içerdiği ve başarı için sizden ne kadar zaman ve bağlılık gerektirdiği konularını anlamak önemlidir. Psikoterapinin çoğu mantıksal fikirler üzerine kurulur ve bu fikirler size anlamlı gelmezse psikoterapinin maksimum yararlı olma olasılığı düşüktür.

Yapılan araştırmalar, anksiyete bozukluğunu; öngörülemez, yeni ya da belirsiz olayların deneyimlenmesi olduğunu göstermiştir. Endişeler (kaygı) her zaman olumsuzdur. Endişeler zihinde olup biterken anksiyete (kaygı) bedende meydana gelir. İlaçlar; Uzmanınız tarafından semptomları hafifletmek için yazılan yatıştırıcılardır. (Unutmayalım ki; İlaçlarımız sadece doktor kontrolünde kullanılmalıdır.)

Anksiyete Tedavisi Var Mıdır?

Anksiyete tedavisi olan bir kaygı rahatsızlığıdır. Günlük yaşantınızı ve olaylara karşı verdiğiniz tepkiyi olumsuz yönde etkileyen bu hastalıktan kurtulmak için psikiyatrinizin verdiği ilaçları kullanmanın yanı sıra size vereceği gevşeme tekniklerini, egzersizleri ve tavsiyeleri uygulamanız gerekir. Psikiyatriniz ile ortak bir şekilde bu hastalığı kontrol altına alabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.