2020 IMEI Kaydı Yaptırma

Pek çok kişi gerekli zamanlarda yurt dışına çıkmaktadır. Hemen herkesin bir tanıdığı ya da bir akrabası yurtdışına belli sürelerde çıkabilmektedir. Gerek tatil için gerek iş seyahatleri için çıkılan yurtdışı seyahatlerinde dönerken mutlaka küçük de olsa hediyeler getirilmektedir. Yurtdışından gelirken insanların kendisine ya da çevresindekileri alabileceği en güzel hediyelerden bir tanesi de telefondur. Telefon ne kadar yurt içinde olsa da yurtdışında oldukça ucuz olan bir cihazdır. Yurtdışı seyahatlerinden telefon getiren kişiler bu telefonu ülke içerisinde sorunsuz kullanmak için 2020 IMEI kaydı yaptırma işlemlerini tamamlamalıdır.

Yurtdışından getirilen telefon yurt içinde kolaylıkla kullanılmaya başlanamaz bir takım belli zorlukları da beraberinde getirecektir.  Bu telefonun kullanılabilmesi için yurt içinde izin alınması gerekmektedir. Bu izni ve birtakım belgelerin doldurulması IMEİ kaydı oluşumu denilmektedir.

2020 IMEI Kaydı Neden Yapılmalıdır?

Yurtdışından getirilen telefonun kaydı tamamlanmadığında kaçak telefon olarak geçmektedir. Kaçak telefonun bulunması durumunda birtakım yasal zorunlulukların yapılması gerekmektedir. Bu zorunluluklar da kişileri kaçakçı durumuna düşürmekte ve bazı para cezalarını da beraberinde getirmektedir. IMEİ ismi verilen belge sayesinde kişiler yurt dışından getirdikleri telefonu da yurt içinde rahatça kullanabileceklerdir, bu belge aynı zamanda telefonu kontrol ettirmek ve telefon için gerekli izinlerin çıkartılması anlamına gelmektedir. Yurtdışından telefon alan kişilerin bu belgeyi zorunlu bir şekilde alması gerekmektedir.

Yurtdışından telefon alıp getiren kişiler mümkün olduğunca kısa sürede IMEI kodunu almak zorundadırlar. Bu kodu almadan telefon kullanmak yurtdışı kaçakçılığına girmektedir. IMEI kodunu almak zahmetsizdir, birtakım belge ücretleri ve kod sorumluluklarını kendiyle getirmektedir. Aynı zamanda yurtdışından telefon alındığı için ve bu telefon Türkiye sınırlarına geçirildiği için belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret vergi olarak geçmektedir IMEI kodu zorunlu bir koddur. O nedenle alıp almamak gibi bir tartışma söz konusu olamaz.

IMEI Kodu Nasıl Alınabilir?

Yurtdışından telefon almış olan IMEI kodunu kullanmak isteyen kişiler bunu e- devlet kapısı üzerinden de birkaç pratik adımda gerçekleştirebilir. Öncelikle e- devlet’e giriş yapılır. E- Devlet şifresi olmayan kişiler şifrelerini kendilerine en yakın PTT şubelerinden temin edebilir bu temin için 15 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. E -devlet şifresi alan kişiler ödemelerde cep telefonu ödemeleri ve hac kısmına gelmektedir. Yurt dışından alınan telefonlar için IMEI kodunu olduğu bölüme tıklamalıdır. Daha sonrasında ise 15 haneli olan IMEI kodunu girmeli ve onay istemelidir. Bu sayede internet üzerinden birkaç basit adımda e- devlet ile harcı ödemek mümkün olacaktır. Bunun dışında internet vergileri ödemeleri sayesinde de IMEI kodu kolay bir şekilde alınabilecektir. İşlemlerden sonra yurtdışından gelen telefon tamamen yasal olacaktır.

Telefon hemen her yerde kullanıma uygun olacaktır ve yakalansa dahil herhangi bir sorunu olmayacaktır. Aksi halde böyle bir telefonun yakalanması belli para cezalarına sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda bu para cezaları kaçakçılık olarak insan zincirini de işlemektedir. Bu tür konulardan uzak durulmalı ve telefonlar tamamen kanuna uygun bir şekilde IMEI kodu alınarak kullanılmalıdır. 2020 IMEI kaydı yaptırma işlemleri e -Devlet üzerinden oldukça basittir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.